Najgroźniejsze wirusy komputerowe i jak się przed nimi chronić

Zgodnie z definicją - internet jest siecią, która łączy miliony komputerów na całym świecie i pozwala na przesyłanie między sobą różnych treści. Jak możecie się domyśleć, treści te nie zawsze są pozytywne i bezpieczne dla waszych urządzeń. Otwierając nieznany link możecie oddać swoje dane wrażliwe w „niepowołane ręce”. 

Niestety wirusy nie mają wielkiego neonu z ostrzeżeniem, że nimi są. To najczęściej sprytnie ukryte pod reklamą, linkiem, czy wiadomością programy, które się mnożą i np. uszkadzają pliki. 

Rodzaje wirusów

Gnieżdżące – zadomawiają się na twardym dysku komputera, tym samym niszcząc jego zawartość. Dostęp do dysku staje się niemożliwy.

Pasożytnicze – infekują komputer i wykorzystują go do zarażania kolejnych. Zajętych plików nie da się naprawić. Są bardzo popularnym rodzajem wirusa. 

Polimorficzne – zmieniają swój kod podczas każdej infekcji, przez co są trudne do wykrycia przez słabe oprogramowanie antywirusowe. 

Wieloczęściowe – to bardzo złośliwe wirusy, które wykorzystują kilka różnych rodzajów ataków. 

Makrowirusy – zajmują podstawowe funkcje komputera, np. zmieniają funkcje klawiszy klawiatury. 

Infekcje wywoływane przez wirusy

Robaki – niezwykle szybko się rozmnażają w plikach systemowych. Ich głównym celem jest przenoszenie się z komputera na komputer (często są nieświadomie rozsyłane). Spowalniają system, ale nie czynią większych szkód. Trafiają do komputera przez pobieranie treści z niezabezpieczonych stron. Często służą do kradzieży internetowych.

Trojan – kojarzycie historię o koniu trojańskim? Trojanie wprowadzili do swojego miasta wielkiego drewnianego konia, w którym byli ukryci greccy wojownicy. Gdy tylko znaleźli się oni w mieście, podjęli atak. Na podobnej zasadzie działają trojany, które ukrywają się i pozwalają na przejęcie urządzenia przez osobę z zewnątrz. Mogą posłużyć do wykradania danych. 

SQL/URL injections – to atak, który wymienia część kodu istniejącego już programu na zainfekowany. Przez ten zabieg, wirus jest bardzo trudny do wykrycia. Najczęściej zmienia działanie aplikacji lub wysyła zainfekowane linki.

Scumware – to oprogramowanie, które samowolnie pobiera się z sieci. Często występuje pod postacią fałszywej informacji o zaakceptowaniu plików cookie. 

Adware – najpopularniejsze złośliwe oprogramowanie, które powoduje spam niechcianych reklam. 

Keylogger – jak można domyślić się z nazwy, to oprogramowanie śledzi każdy ruch użytkownika na klawiaturze. Efektem są wykradzione loginy i hasła, często do kont bankowych. 

Stealware – używane np. przez przestępców w celu wyłudzenia okupu. Pliki są gromadzone i rozsyłane do niepożądanych przez użytkownika osób. 

Rodzaje ataków komputerowych

Ransomware – zamienia często odwiedzane strony na łudząco podobne – zainfekowane. Blokuje do nich dostęp i np. wyłudza za nie „okup”.

Phishing – opracowany przez cyberprzestępców, polega na pozyskiwaniu wrażliwych danych, poprzez podszywanie się pod osoby lub aplikacje. 

Pharming - na pewno spotkaliście się z komunikatami banków, które ostrzegają przed fałszywymi witrynami i każą uważnie się przyglądać stronie przed próbą logowania. To przed czym ostrzegają banki, to właśnie pharming, który zmienia wygląd strony na łudząco podobny do oryginału (tym samym kradnąc hasła i loginy). 

Spam – znany chyba każdemu. Te wszystkie wiadomości o gorących 18-latkach czekających na Was w okolicy, to książkowy przykład spamu. Jak się domyślacie, najczęściej są roznoszone przez pocztę elektroniczną. 

Po co instalować antywirusa?

Po przeczytaniu powyższych informacji, powinniście raczej zapytać się nie „czy?” ale „jakiego?”. 

Antywirus na komputer działa na zasadzie profilaktyki – ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem, ale także wykrywa i zatrzymuje już wprowadzone do urządzenia wirusy, poprzez systematyczne skanowanie plików. 

Jak wybrać najlepszy program antywirusowy?

Najlepszy antywirus to taki, który spełnia wasze wymagania. Jeśli oczekujecie bezpiecznego przeglądania sieci - wybierzcie program, który oferuje takie rozwiązanie. 

Tak samo dzieje się w przypadku, kiedy chcecie chronić np. swoją pocztę, rozszerzyć jego działanie na inne urządzenia itp. Na naszej stronie znajdziecie ranking antywirusów, dzięki któremu wybór odpowiedniego będzie prostszy.

Ciemne zakamarki internetu i wasz strażnik – dobry antywirus

Internet to wspaniałe źródło wiedzy i zabawy, ale jest też pełen ciemnych alejek, w których czyhają na Was  nieprzyjemności. 

Dzięki temu, że daje (ZŁUDNE) poczucie anonimowości, uwalnia w ludziach najgorsze cechy, takie jak: 

  • chęć szybkiego i łatwego zysku,
  • śledzenie, 
  • nieuczciwość, 
  • kradzież 
  • i złośliwość. 

Efektem są wirusy i złośliwe oprogramowania. 

Czy jesteście zatem skazani na błądzenie i ciągłe narażanie się na szkody? Oczywiście, że nie. Dobry antywirus jest w stanie zapewnić Wam poczucie bezpieczeństwa i być jak latarka… albo gaz pieprzowy w ciemnej alejce. 

Jakiego antywirusa wybrać na 2022 rok?

Cyberprzestępcy nie próżnują. W każdej chwili powstają nowe sposoby na uprzykrzanie życia użytkownikom internetu, przez tworzenie nowych złośliwych oprogramowań. Twórcy Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security starają się za nimi nadążać (a wręcz wyprzedzać) i cały czas ulepszają swoje programy. 

Znajdziecie u nas także inne popularne zabezpieczenia komputera. Pamiętajcie - niezwykle ważne jest, aby nie zapominać o ich aktualizacjach.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy! Dodaj komentarz

Zamów rozmowę
Skontaktuj się z nami

Nasze biuro jest teraz zamknięte. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 27 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.